Автор: Константин Николов, Следвайте Гласове в Отчетът на United Group показва

...
Автор: Константин Николов, Следвайте Гласове в Отчетът на United Group показва
Коментари Харесай

Собственикът на Виваком е кредитирал сделката на Спас Русев за Булсатком

Автор: Константин Николов,
Следвайте " Гласове " в 

Отчетът на United Group демонстрира заем от 127 млн. евро към компанията на Русев Viva Corporate.

Като част от нея UG придобива базовите станции и оптичната мрежа на тв и интернет доставчика.
Косвеното присъединяване на " Виваком " като финансираща страна и притежаването на инфраструктурата ще има резултат върху конкуренцията.
На пазара на доставка на телевизия и интернет от най-малко десетилетие господства трио - " Виваком ", " Булсатком " и " А1 България ". Операторите постоянно сменяха притежателите си и по едно и също време купуваха дребни съперници. От тази есен е реалност следващата рокада - " Булсатком " беше купено от сдружение на Спас Русев. А в този момент излиза наяве, че договорката е била непосредствено финансирана от притежателя на " Виваком " United Group. Новината се вижда в доклада на групата за деветмесечието на 2022 година

От детайлите, предоставени на държателите на облигации в United Group, се схваща, че притежателят на " Виваком " и " Нова тв " възнамерява скоро да придобие инфраструктура (базови станции и мрежа) от " Булсатком " за 90 млн. евро. Макар че потребителската база не е обект на договорката, договореностите не са оповестени пред антимонополния орган Комисия за защита на конкуренцията. Но косвеното присъединяване на " Виваком " като финансираща страна и притежаването на инфраструктурата ще даде резултат върху конкуренцията. Накратко - ще има по-свързани два оператора, т.е. свиващи се други възможности за клиентите.
Новият акционер и заемодател
Спас Русев, което е притежател на софийското " Вива корпорейт България ". Промяната в акционера стана посредством промяна на досегашните кредитори на компанията - фондовете Blantyre Capital и Black Rock, Европейската банка за възобновяване и развиване (EБВР) и Българска банка за развиване (ББР). Беше подписан нов контракт за заем от 8 септември с оптимален размер на главницата по него 126.5 млн. евро, т.е. ориентировъчно това е продажната цена. По тази причина договорката не е обсъждана и в Комисията за защита на конкуренцията.
Точно толкоз е и първичният заем през септември от страна на United Group (UG) към Viva Corporate, като в доклада се споделя, че 126.5 млн. евро ще бъдат изискуеми на първата годишнина от подписване на контракта за заем с 30-дневно предупреждение. Лихвите върху заема са 5% на година, се споделя в документа. На 6 октомври размерът на заема е леко повишен до 126.77 млн. евро.
Активи за " Виваком "
Интересно е и каква е сделката сред UG и Viva Corporate за погашение на заема - посредством продажба на активи. " Виваком " ще получи 148 базови станции на " Булсатком ", оценени на 3 млн. евро, както и оптичната мрежа на оператора за още 87 млн. евро. Първите ще бъдат употребявани непосредствено от " Виваком ", а мрежата ще бъде назад дадена чартърен на " Булсатком ". Оставащите 37 млн. евро по заема ще бъдат рефинансирани от търговски банки, се споделя в доклада.
Според United Group прехвърлянето на кулите не предстои на регулаторно утвърждение и към този момент е приключено. " Смятаме, че транзакцията за оптичната мрежа също не би трябвало да бъде потвърждавана от регулаторите, защото " Булсатком " ще резервира цялостния надзор над нея. За да няма подозрения, ние ще уведомим Комисия за защита на конкуренцията, с цел да удостовери нашия разбор ", споделя UG в доклада си. Оптичната мрежа покрива 611 хиляди семейства и 347 обитаеми места в България.
за договорката Спас Русев разгласи, че е " финансирана с композиция от мои лични средства и заеми от интернационалните финансови институции, няма българско присъединяване ". Тогава предприемачът разгласи и желанието си за евентуална продажба на активи на " Булсатком ", които не са съществени за компанията.
Малко преди договорката Русев се отдръпна от надзорния съвет на " Виваком ". Той беше главен акционер в телекома (тогава БТК) и продаде компанията на облага на United Group.
Потърсен за коментар, Спас Русев отхвърли да приказва за заема от United Group. " Капитал " изпрати питане и към притежателя на " Виваком ", само че досега няма получен отговор.
Какво ще гледаме
При покупката на " Булсатком " новият притежател разгласи проектите си да развива оператора. Но борбата за лидерската позиция е оспорвана, защото главните съперници " Виваком " и " А1 България " имат обилни запаси. Според отчета на КРС за 2021 година " Булсатком " е водач с към 650 000 клиенти на телевизия пред " Виваком " с 626 000 и А1 с 525 000. При закрепения интернет водач е " Виваком " с към 701 000 клиенти, следвана от А1 с 606 хиляди и " Булсатком " със 170 хиляди
 

През предходната година " Виваком " изкупи няколко районни снабдители на телевизия и интернет и възможното прибавяне на бизнес от страна на " Булсатком " съвсем несъмнено ще провокира антимонополни компликации. Още при оповестяването на проектите на Русев имаше клюки, че той може да раздели бизнеса сред другите оператори или да го препродаде на нов състезател. Такъв може да е " Йеттел България ", който е единственият от трите огромни телекома, който не предлага телевизия и закрепен интернет. Собственикът на " Йеттел " - чешката група PPF, беше другият останал претендент на финала за " Булсатком " с изключение на Русев. Според източници на " Капитал " след новата информация от доклада " Йеттел България " ще подаде тъжба в Комисия за защита на конкуренцията. От телекома потвърдиха, че наблюдават деликатно какво се случва. " Тези обстоятелства изцяло трансформират обстановката, тъй като съгласно обществено наличната информация " Булсатком " е добита от компания, ръководена от Спас Русев, и договорката по никакъв метод не е обвързвана с United Group и " Виваком ", обявиха от " Йеттел България " пред " Капитал ". Компанията съобщи, че сигурно ще засяга регулатора. " Считаме, че Комисията за защита на конкуренцията е способният орган, който следва да проучва резултатите върху пазара и да предприеме плануваните в закона ограничения, изключително когато приказваме за покупко-продажби, изменящи значително конкурентната среда ", допълниха от оператора.
От другия огромен състезател на тв и интернет пазара - " А1 България ", също наблюдават обстановката. " Потенциална централизация сред " Виваком " и " Булсатком " би имала извънредно отрицателно отражение върху конкуренцията на пазара на тв услуги, което в последна сметка ще ощети съществено потребителите. Πpeз пocлeднитe мeceци " Виваком " пpидoби няколко доставчика на интернет и телевизия и една поредна централизация ще я трансформира в доминантен състезател с над 50% пазарен дял. Ако информацията се удостовери и от нея стане ясно, че става въпрос за централизация, ние ще сезираме съответно всички регулаторни органи ", обявиха от телекома пред " Капитал ".
Единственото очевидно деяние в бранша на регулатора пристигна през есента, когато Комисия за защита на конкуренцията ненадейно стартира инспекция на една от районните покупко-продажби на " Виваком " - за търновския оператор " Телнет ", и то съвсем година след оповестяването й. Дружеството покрива над 16 хиляди семейства с интернет във Велико Търново, Горна Оряховица, Павликени, Самоков и региона, както и към 5 хиляди клиенти на телевизия. Според регулатора има данни за централизация на районния пазар и по тази причина стартира детайлно изследване.
Очакванията за действително деяние от страна на комисията са минималистични поради практиката дотук на антимонополния регулатор. За последното десетилетие Комисия за защита на конкуренцията не е разрушила нито един картел, нито пък е предпазила пазар от свръхконцентрация. Затова пък решенията са били в цялостен синхрон с желанията на избралата ги власт - главно ГЕРБ и Движение за права и свободи.
През това време българският телеком пазар остава територия на малко и все по-големи оператори. А последното наддаване за " Булсатком " за жалост сподели, че няма опашка от външни за пазара задгранични купувачи.
Коя е United Group
United Group e основана от сърбина Драган Шолак през 2000 година като дребен кабелен оператор. През годините минава през серия финансови вложители, като Шолак остава непроменяемо основно лице и миноритарен акционер. Делът му не е прочут, като съгласно някои медийни изявления може да надвишава и 20%. Основен акционер в UG е основаният в Лондон BC Partners, който държи дял от малко над 50%. Продавачът KKR остана с миноритарен дял, а остатъчна дребна инвестиция има и Европейска банка за възстановяване и развитие. Компанията има кабелни снабдители, сателитна мрежа, рекламен бизнес, а създава и наличие с редица телевизионни канали. Присъства във всички страни от някогашната Югославия, Гърция и България. У нас държи " Виваком ", " Нова телевизия ", " Нетинфо ", радиостанции и вестници. Според доклада на UG за деветмесечието приходите на цялата група са достигнали 1.92 милиарда евро, с 39% повече от предходната година. Според групата покачването се дължи на прибавянето на нови оператори в Гърция и Хърватия, както и цялостната интеграция на резултатите на " Нова телевизия ".
Приходите на " Виваком " за деветмесечието са се покачили с 8% до 439 млн. евро. Печалбата преди налози, такси, лихви и обезценка (EBITDA) на българския телеком за деветмесечието е 195 млн. евро, с 10% повече от същия интервал на предходната година. В доклада на UG са включени и " Нова телевизия ", и българските вестници, само че те са под шапката на United Мedia, дъщерно сдружение на United Group, което включва и други балкански малките екрани и медии. Общите му доходи са 320 млн. евро, с 2% повече от предходното деветмесечие.

Източник:
 
 
 
05 Дек 20228305 Дек 2022181503 Дек 202229703 Дек 202283902 Дек 202235201 Дек 20221805КоментариНапиши коментарИмеEmailКоментарИзпрати ЧетениКоментирани04 Дек 202273219 Ное 2022116905 Дек 202258024 Sep 20223198
Ние и нашите сътрудници използваме технологии като за персонализиране на наличието и рекламите, които виждате, както и с цел да проучваме трафика на уеб страницата. Изберете “Приемам ”, с цел да приемете потреблението на тези технологии. За повече информация, апелирам запознайте се с обновените и на Гласове.ком ЕООД
Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР